Student Achievements (2010)

No. Activity Unit Participant Name of Activity Date Place Achievement
1 Parahyangan English Debating Society (PEDS) Nadia Estiningrum (2008330217), Aninditya Dian H (2009330052), Josefhine Citra (2009330047), Wenny Darmawati (2009120023), Jimmy Prasetya (2009620082), William Prasetyo (2009130121) ALSA English Challenge 2010 February 26-28, 2010 Universitas Padjajaran (UNPAD), Bandung Quarterfinal
2 Nadia Estiningrum (2008330217), Jimmy Prasetya (2009620082), Josefhine Citra (2009330047), Tiola (2009330091), Lani Diana Salim (2009120123) Indonesian Varsities English Debate (IVED) January 15-19, 2010 Institute Teknologi Bandung (ITB), Bandung Elimination
3 Martin Wijaya (2007410023), Dwita Aryani (2008330028), Julivia (2008330006), Junaidi (2006120266) Debating Contest – Private University Coordination (KOPERTIS) Level, Region IV April 27-29, 2010 STBA YAPARI, Bandung The 1st Prizewinner
4 Dwita Aryani (2008330028), Martin Wijaya (2007410023), Jimmy Prasetya (2009620082), [Danny Tanuwijaya (2006200083) – assigned by the Indonesian Directorate General of Higher Education (DIKTI) as jury of the competition National English Debating Contest 2010 June 11-16, 2010 Universitas Negeri Yogyakarta (UNY), Yogyakarta Semifinal
5 Josefhine Chitra (2009330047) English Debating Contest – Private University Coordination (KOPERTIS) Level, Region III May 14-16, 2010 Universitas Atmajaya, Jakarta Jury of the Competition
6 Junaidi (2006120266), Dwita Aryani (2008330028), Nadia Estiningrum (2008330217), Elisa Agustin T. (2008330249) The 1st United Asian Debating Championship 2010 (Ast UADC 2010) May 12-19, 2010 Assumption University Suvarnabhumi Campus, Bangkok
7 Dwita Aryani (2008330028), Tiola (2009330091) Java Overland Varsities Debate Championship (JOVED) 2010 July 22-28, 2010 Universitas Indonesia (UI), Depok
8 Tania Olga Tomana (2010330019), Cecilia Puspita (2009130109), Nurbaniyara. M (2010330238) – The 1st Rank / Best Speaker, Tamar (2010330038), Bernadetha Roslina (2010200303), Dwi Kurnia P. (2010130057), Dwita Aryani (2008330028) – Jury of the Competition The 3rd Newbies Competition 2010 October 9-10, 2010 Universitas Indonesia (UI), Depok The 3rd Rank
9 UNPAR Students Derisa Zahara (2008330228), Adi Nugroho Saputro (2007330020), Annisa Pagih (2006330090), Aussie Prasidha Bhaskoro (2006330013), Bagus Gede K. Amandangi (2008330026), Dimas Muhamad (2009330078), Ida Ayu Cintya Yamaswari (2008330075), Nayana Tantri Dharsono (2007330099), Nisa Hadid (2009330114), Nurjannah Ekaputri (2008330066), Paul George Geofree (2009330130), Shafira Ayunindya (2009330227), Vyke Valencia (2008330002), Lalola Easter Kaban (2008200230), Nicko Oey Van Kerkvoorden (2008730021), Artiandi Akbar (2005420216), Prof. Bob Sugeng H., Ph.D. (supervisor lecturer) Harvard National Model United Nations (HNMUN) 2010 February 11-14, 2010 Boston, USA The Winner of International Photography Photo Contest HNMUN
10 Griselda Raisa S. Outstanding Student Contest -Private University Coordination (KOPERTIS) Level, Region IV 26-Apr-10 Jatinangor The 1st Prizewinner
11 Deny Rusaydimanto (2007710016) National Olympiad Selection of Collegiate Mathematics and Natural Science April 27 – May 1, 2010 the Directorate General of Higher Education (DIKTI), Jakarta The 3rd Prizewinner
12 Fandi Gunawan Indonesia Intercollegiate National Science Olympiad (West Java Level) Oktober 7, 2010 Institut Teknologi Bandung (ITB), Universitas Padjajaran (UNPAD), Universitas Pendidikan Indonesia (UPI), Bandung The 3rd Prizewinner
13 Adhi Nugroho Saputro 2007330020), Louisa Veronica Hartono (2008330057) International Network of Universities (INU),  “INU Student Seminar on Global Citizenship”, August 3-10, 2010 Hiroshima, Japan
14 Noviany (2007330046), Yurika Hendarto (2007330049) ACUCA “ACUCA Student Camp 2010” July 19-22, 2010 Keimyung University, Korea
15 Adi Priamarizki (2006330164), Dai Idania Morita (2006610072) ASEACCU Conference August 26-29, 2010 Assumption University, Bangkok
16 Zeva Aulia Sudana (International Relations Student 2007) Exclusive Exchange Program “The Study of the United States Institute on Religious Pluralism (SUSI)” January 8 – February 12, 2010 Temple University, Philadelpia
17 LISTRA Yovita Kristanti (2006130208), R. Ghina Aghnia Ghassani (2008130273), Ignacia Oktagreeline M. (2008130241), Reza Andhika Mardana (2008310025), Rd. Winda Kusumah (2009320142), M. Rianto Eka Saputra (2005320115), I. Nengah Yuliandevie (2007330186), Tio Adriansyah (2006410117), Biyan Resti Ananta (2006410009), Imam Trihatmadja (2008610043), Dinda Putri Waskitho (2008610173), Endro Septiano Noegroho (2009620108), Ana Yanuarsih (2008710018), Mia Rachmiawati (2008710006), Lesmana Juju Juarsa (2007730070), Muhamad Fuad (2008730048) “12th Sayaw Filipinas” 2010 February 22 – March 2, 2010 Universitas De La Salle Lipa, Philippines Guest Star
18 Malaysia Education Fair 15-Jul-10 Aston Hotel, Cihampelas, Bandung Guest Star
19 UNPAR Basketball Team Galuh Rangga (2005320113), Raphael Yosua W.A. (2007320002), Steven  Alexander Rudy (2009320095), David Rooland (2009320155), William Andrianus (2007610202), Eka Hidayat (2008610008), Glenn Abednego H. (2009610004), Fendri (2009610028), Surliyadin (2009610155), John Richard Christoper (2009610185), William Gunawan (2007730045), Fadil Irshad (2008730043), Ghufron Pradana (2008730071), Steven Lim F. (2009730009), Ariawan Wibowo (2009730024) Bandung Olympiad 2010 February 22-26, 2010 GOR Bandung
20 Tiffany Noverian Lauriz (2005120079), Maria Regina (2006120030), Debby Hartopo (2009120114), Herlina Cahyadi (2005130191), Verina Setiawan (2006130136), Lydiawati Khodyat (2006130098), Mandie (2008130182), Mia Aulia (2009200032), Putri Yuris Pratiwi (2007200103),Widyana Lim (2009320079), Patricia Irmalia (2009320177), Atty Juliani (2008330047), Graciani Kanesia (2006420012), Vania (2008420087), Jessica Sugiarto (2006620094) Olimpiade Bandoeng Raya (OBOR) 2010 February 22-26, 2010 GOR Bandung Juara 1 Putri
21 Debby Hartopo (2009120114), Mandie (2008130182), Putri Yuris Pratiwi (2007200103), Mia Aulia (2009200032), Ayu Holina (2008320002), Widyana Lim (2009320079), Patricia Irmalia (2009320177), Atty Juliani (2008330047), Vania (2008420087), Jesslyn Claresta (2009610146) UNPAR CUP 2010 April 5-15, 2010 UNPAR The 1st Prizewinner
22 Karate Marino (2007330125), Aditya (2007330133), Deppvyheart (2007200126), Novianto R (2006200169), Merina Naftalia (2005200101) The 7th Sunan Kalijaga Karate Cup March 12-14, 2010 UIN Sunan Kalijaga, Yogyakarta
23 International Relations Student Association Rara Sekar Larasati (2008330035), M. Wafa Taftazani (2008330129),  Nayana Dharsono (2007330099), Putu Ayu Natya Shina N (2007330008), I. Made Diangga Adika Karang (2009330127), Adinda Neycy Aksari (2007330167), Sherly Anindia (2007330078), Shady Raytama (2008330071), Aldila Meitiasari (2009330096) Josephine Chitra (2009330047) The 16th Indonesian International Relations Students National Meeting March 14-19, 2010 Universitas Jember Best Delegates, Best Paper: Rara Sekar Larasati and M. Wafa Taftazani
24 Mario Masaya, Fajar Greifswald International Student Faestival “Respinse-Ability” May 26 – June 6, 2010 Greifswald University, German Participants
25 Muhammad Wafa Taftazani (2008330129), Rara Sekar Larasati (2008330035), Made Abigail Ayu Sutika (2008330092) European Union Inter-Varsity Debate Championship May 5-6, 2010 Jakarta The 1st National Winner
26 Dimas Muhammad (2009330078I), Made Diangga (2009330127), Shafira Ayuninda (2009330227) European Union Inter-Varsity Debate Championship May 5-6, 2010 Jakarta The 2nd National Winner
27 Law Students Association Prima Margareth (2007200062), Adyanti (2007200035), Steffen Hardayanto Hadi (2007200028), Trias Yuliana Dewi (2007200013), Evan Jovian Cane (2007200018) Legislative Drafting Competition, Padjadjaran Law Fair Tribute to Prof. Sri Soemantri, SH.MH. March 21, 2010 Universitas Padjadjaran (UNPAD), Bandung The 1st National Winner
28 William Sanjaya (2007200007), Fernando Lintang (2007200050), Stefanus Regi Eka Nugraha (2007200055), supervisor lecturer, Mrs.Teti Marsaulina Indonesia Intercollegiate Constitution Debating Contest June 7-9, 2010
29 Unpar Radio Station (URS) Elisabeth Pauli Announcer Competition (Collegiate Students and Public Level) April 24, 2010 ITT TELKOM, Bandung The 1st Winner
30 Hockey Utama Subagia (2006120257), Ony Jaya Kharisma (2007120132), Grahito Handaru (2008200093), Puji Suryadini (2007320017), Pradipta Fadilatul Iman (2008320075), Fuad Tri Nugroho (2008330051I), Made Perwira (2009420016), Dwi Anugrah Putra Yarman (2008610040), Romy Yudhaswara (2008610056), Keshia Aryaputri (2008200153), Nindya Raharjani (2009310043), Hana Prinantina Malasan (2009320184), Airen Widya (2009330022), Neysa Ardelia (2009330037), Putri Omega (2009330144), Nisa Hadid (2009330114) Indonesia Intercollegiate Hockey Championship 2010 (Ministry of Youth and Sports Cup V) April 27 – May 6, 2010 Universitas Negeri Jakarta (UNJ), Jakarta
31 Softball Aditia Lukman (2008130213), Ali Pasha Joharman (2005120105), Ray Erwin (2008120172), Tanri Arrandi (2008120200), Sergio (2009120143), Marqie Setianto (2006200255), M. Irfan P. (2005330195), Timothy Yehezkiel P. (2006330172), Tawang Titan Abe (2009330045), Gian K. (2009330045), Aditya Fathurachman (2009320171), Wijna R. (2006320131), Taufiq Ramadhan (2006420185), M. Akbar (2007410074), Nur Hafidz (2009410192), Meliyani Budiono (2008610143) IT Telkom Softball and Baseball Cup 2010 May 7-16, 2010 Lodaya Field, Bandung
Mochammad Irfan P. (2005330195), Meutianda Latrisya (2009330226), Trisania Avitasya (2008330174), Ali Pasha J. (2005120105), Margie Setianto (2006200255), M. Akbar (2007410074), Wijna R. (2006320131), Regina R. (2010110060), Gian Kanigara (2009330045), Nur Hafidz (2009410192), Frasetiawan H. (2010730121), Aditia Lukman (2008130213), Ray Erwin (2008120172), Aditya F. (2009320171), Tanri Ariandi (2008120200), Taufik R (2006420185), Fikri H (2007110025), Sergio T. (2010330243), Alwiando (2010110040)
32 UNPAR Choir Ferry Fredrick Kaban (2006110082), Nina Nindyasari (2004130125), Laurentia Ria Ariana Yoedianto (2006130003), Dianmia Gessela Barus (2007130211), Reina Praptono (2007130238), Andreas Christu Endhy (2008130122), Ardelia Padma Sawitri (2008130233), Yulio Abedninggo Hanapi (2009130009), Chrestella (2009130102), Alexander Adipradana (2009130116), William Prasetyo (2009130121), Anastassya Benedicta (2009130232), Jelena Ferdi (2007200048), Engelina Inez Wibowo (2008200066), Ageldy Marannu Parintak (2008200318), Aprasya Perwira Lubis (2009200265), Wandiati Yorania Souisa (2009200300) Liangollen International Musical 2010 July 5-16, 2010 London, United Kingdom The 1st Winner of Folk Song Choirs and Runner Up of Mixed Choirs
Yolanda Fellancia Siahaya (2008330044), Michelle Vania Nurprasetio (2008330095), Mey Linda Aryani (2008330222), Veronika (2009330048), Dhia Paramita Kristanto (2007330107), Dimas Bayu Permana (2009330165), Nesya Hanna Wijaya (2007330064), Hansen Samuel Arberto Gultom (2007410052), Theofilus Martasundjaja (2005420199), Dian Lazuardi (2008420090), Melania Lidwina Pandiangan (2008420111), Amelia (2007610060), Novendhi Reiner (2008610206), Alexander Reza Reginaldo (2007620004), Astri Puspaningrum Nugroho (2007620081),
33 Swimming Team Fransisca Setiawan (2004120014), Clarisa (2008120099), Niken (2008330148), Geofri (2008410037), Yuliana Melinda (2008420116), August Tanu Pinawan (2006610079), Ricky Tanu Pinawan (200762008), Muhammad Ilham (2007730076) The 2nd Swimming Championship July 22-27, 2010 Universitas Surabaya The 2nd General Winner
34 Mahitala Syofian Arief Fesa (2009811019), Frans (2005130165), Janatan Ginting (2007130258), Broery Andrew (2006720008) Indonesian Seven Summit Expeditions – UNPAR Mahitala 2009-2012 (The Top of Kilimanjaro Mountain, Afrika and Elbrus Mountain, Rusia) August 4-31, 2010 Kilimanjaro, Afrika and Russia
35 Information and Technology Students Association Andrian Linardi (2007610154), Wilson (2007610161) Engineering Festival and Competition Eco-Industry Towards Better Future February 7-10, 2010 UPH, Lippo Village, Banten The 2nd National Winner
36 Faculty of Economy Michael (2007130011), Andri Hilman (2007130103), Angga Sasmitapura (2008120123) Business Development Idea June 5-6, 2010 UNPAR The 1st National Winner
37 Management Students Association Joshua Anthony L. (2006120005), Rio Gauri Perdana (2006120229), Arian Vivaldi (2006120232) Management Competition Let’s The Winning Team March 4-6, 2010 Universitas Atmajaya, Yogyakarta The 1st Winner
38 Christian Wibisoso (2007120114), Fredy Chandra (2007120144), Ronald Aron (2007120159) Management Competition Let’s The Winning Team March 4-6, 2010 Universita Atmajaya, Yogyakarta The 3rd Winner
39 Accounting Students Association Misherlyn Liando (2007130042) P & G Business Challenge March 29 – April 1, 2010 Jakarta The 1st Winner
40 Erico Yucerado (2007130010), Grace Purnama Sari (2007130220), Sharleen Karlina (2008130095) The 9th UBAYA Accounting Competition June 10 – 12, 2010 Universitas Surabaya The 3rd Winner
41 Gladys Laksana (2007130004), Novelia Tirta (2007130017), Nico (2007130054) National Accounting Olympiad – Gajah Mada Accounting Days 2010 May 20 – 22, 2010 Universitas Gadjah Mada (UGM), Yogyakarta The 1st Winner
42 Natasya Febrina (2007130019), Christofer Rusli (2007130023), Rizka Anissa Dewi M. (2007130083) UNAIR National Accounting Competition June 19-20, 2010 Universitas Airlangga (UNAIR), Surabaya The 1st Winner
43 Natasya Febrina (2007130019), Christofer Rusli (2007130023), Rizka Anissa Dewi M. (2007130083) Parahyangan National Accounting Challenge April 21-22, 2010 UNPAR The 1st Winner
44 Nico (2007130054), Novelia Tirta (2007130017), Gledys Laksana (2007130004) Parahyangan National Accounting Challenge April 21-22, 2010 UNPAR The 3rd Winner
45 Nico (2007130054), Novelia Tirta (2007130017), Gledys Laksana (2007130004) Indonesia Accounting Fair March 1-3, 2010 Universitas Indonesia (UI) Runner Up
46 Nico (2007130054), Novelia Tirta (2007130017), Gledys Laksana (2007130004) Widyatama Accounting Competition “Unity of Accounting” April 13-14, 2010 Universitas Widyatama, Bandung Juara Harapan
47 Tae Kwon Do Didit Setiadi (2006200102), Kania Mamonto (2010330051), Nacita Putri (2010330183), Nicky Laudya (2010330213), Rendy Ramadhana (2008410132), Bekti Albar Effendi (20084101380, Sonia Putri (2010410218), Zoltan Adlizan (2008610157), Arief Anbiya (2010710013) Tae Kwon Do Maranatha Cup 2010 November 19-20, 2010 Universitas Kristen Maranatha, Bandung General Winner
48 Mathematics Student Fandi Gunawan Indonesia Intercollegiate National Science Olympiad (West Java Level) September 27, 2010 Institut Teknologi Bandung (ITB), Universitas Padjajaran (UNPAD), Universitas Pendidikan Indonesia (UPI), Bandung The 3rd Winner
49 Civil Engineering Student Eko Paulus Nutrifood Leadership Award October 12-14, 2010 Sentul, Bogor The 1st Winner